Загальна площа земельного фонду області, яка покрита поверхневими водами, складає 18,8 тис. га, що становить 2,3% від загальної площі території,в тому числі: 5 водосховищ загальною площею 6122 га, 1241 ставків за гальною площею 4394 га, 17 озер з площею 57,53 га, а також територією області протікає 4240 річки загальною довжиною 8966 км.

Відомості про землі, зайняті водою 

№ п/п

Назва адміністративних утворень

Площа адміністративного утворення, тис.га

Землі під водою

тис.га

%

1

Вижницький район

90,3

1,3

1,4

2

Герцаївський район

30,9

0,7

2,3

3

Глибоцький район

67,4

0,9

1,3

4

Заставнівський район

61,9

1,5

2,4

5

Кельменецький район

67

3,1

4,6

6

Кіцманський район

60,9

2,2

3,6

7

Новоселицький район

73,8

1,8

2,4

8

Путильський район

87,8

0,6

0,7

9

Сокирянський район

66,1

3,2

4,8

10

Сторожинецький район

116

1

0,9

11

Хотинський район

71,6

1,8

2,5

12

м. Чернівці

15,2

0,5

3,3

13

м.Новодністровськ

0,7

 

Всього по області

809,6

18,6

2,3

За останнє десятиліття, внаслідок економічної кризи, обсяг вирощування, вилову риби та виробництва рибних продуктів в Чернівецькій області істотно знизився. В основному така регресія спричинена зменшенням виробництва товарної риби та неспроможністю поновлення матеріально-технічної бази, яка необхідна для ефективного ведення рибного господарства та високопродуктивного промислу, вирощення товарної риби й рибопосадкового матеріалу.

Провівши статистичну обробку даних по рибній промисловості в Чернівецькій області за останні десятиліття, виявили, що порівняно з попередніми роками в 2017 році обсяг виробництва риби збільшився на 205тонн і становить 772 тонни.

За рік середня рибопродуктивність водойм області складає 682,5 кг/га (загальний обсяг вирощеної риби 772,3 тонн на площі 1133,5 га). Рибопродуктивність при інтенсивному (годівлі) веденні господарства складає 1028 кг/га, при екстенсивному (випасному) – 385 кг/га.

Проте, відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.01.2013 №45 «Про затвердження Зон аквакультури (рибництва) та рибопродуктивності» по регіонах України потенціал орендованих водних об’єктів на території Чернівецької областіповинен становити  при інтенсивному риборозведенні–1500 кг/га, при екстенсивному – 600 кг/га.

Враховуючи вищенаведене можна зробити висновок, що орендовані водні об’єкти використовуються з порушенням норм експлуатації, в результаті чого на продовольчий ринок області потрапляє недостатня кількість рибної продукції.

Українська аквакультура має значний потенціал розвитку в частині збільшення обсягів виробництва та урізноманітнення об’єктів аквакультури. Розвиток рибного фермерства (аквакультури) є одним з напрямів, на якому Держрибагентство зосередить зусилля протягом 2019-2021 років.

Погіршення екологічної ситуації на водоймах (заростання, обміління, цвітіння водойм області) призводить до збіднення якісного і кількісного складу іхтіофауни, зменшення нерестових площ, зниження результативності нересту, порушення шляхів міграції та знищення місць нагулу молоді. Як результат зменшуються рибні запаси водойм, скорочується кількість цінних, вимогливих до якості середовища риб і зростає кількість  малоцінної невимогливої риби. Для оптимізації стану водойм необхідно проводити науково-обгрунтоване зариблення природних водойм області в комплексі з рибницько-меліоративними роботами (розчисткою водойм, боротьбою із цвітінням та заростанням).

Результати аналізу економічної ситуації, що склалася в рибному господарстві області, а також тенденції можливих змін свідчать, що в разі відсутності спланованої програми розвитку рибної галузі не будуть подолані негативні закономірності в її розвитку.

Основною метою галузі  є створення сприятливих умов для розвитку рибного господарства, забезпечення населення області продукцією з прісноводної риби з поступовим наближенням до рівня науково-обґрунтованих фізіологічних норм їх споживання у розрахунку на одну особу не менше 25,0 кг/рік, забезпечення інших галузей економіки сировиною для виробництва.

З метою покращення політики щодо регулювання розвитку рибного господарства в області, зміцнення його виробничого і науково-технічного потенціалу, розв'язання проблем і створення належних умов функціонування рибогосподарського комплексу області, стабілізації та нарощування виробництва рибної продукції, в тому числі підвищення ефективності використання рибних запасів, їх відтворення та охорони передбачається виконання наступних заходів:

  1. Інтенсифікація товарного виробництва на основі застосування якісного селекційного матеріалу, розвитку аквакультури та нарощування обсягів відтворення риби та інших водних біоресурсів цінним рибопосадковим матеріалом (короп, рослиноїдні види риб);
  2. Охорона водних біоресурсів;
  3. Проведення наукових досліджень на водних об’єктах області, з метою визначення видового, вікового різноманіття іхтіофауни, рибопродуктивності, екологічної ситуації;
  4. Нарощування обсягів вирощування риби згідно встановлених рибоводно-біологічних нормативів;
  5. Створення відповідної інфраструктури для реалізації на ринках області якісної прісноводної риби;
  6. Проведення рибоводно–меліоративних та гідромеханізованих робіт з поліпшення середовища існування, шляхів міграції, нерестовищ та місць зимівлі воднихбіоресурсів.Протягом багатолітньої експлуатації водойми поступово забруднюються, порушується збалансованість екосистеми, що зумовлює накопичення великої кількості мулу, все це створює передумови для розвитку вищої надводної рослинності. Водойми поступово заростають, перетворюючись на заболочені ділянки з несприятливим гідрохімічним режимом і, відповідно, низькою їх рибопродуктивністю.

Все це вимагає проведення саме меліоративних заходів, а саме:

  • - рибоводно–технічного, що включає в себе заходи щодо боротьби із заростанням водойм вищою водяною рослинністю та їх замулюванням, покращенням умов водопостачання та аерації води;
  • - агрорибоводного, що включає в себе наступні заходи: вапнування, удобрення, літування ставків та рибосівозміна.
  • Вжиття заходів для збереження та збільшення рибних запасів шляхом зариблення р. Дністер, окремих його приток, інших водних об'єктів цінними видами риб (в першу чергу коропом) – з перспективою впровадження платного любительського рибальства на окремих ділянках річок, промислового лову водних біоресурсів в р. Дністер. Облаштування ділянок на березі річок для любительського та спортивного рибальства.
         

Залучення ставкового фонду за межами населених пунктів для товарного вирощування риби, передача в оренду ставків на конкурсній основі, здійснення вирощування риби згідно із розробленими науковими обґрунтуваннями та режимами рибогосподарської експлуатації водойм.

Корисні посилання

Контактна інформація

Статистика відвідувань

0074309
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Минулого тижня
Цього місяця
Минулого місяця
Всі дні
66
29
153
246
756
1368
74309

Прогноз сьогодні
240

5.24%
13.75%
2.19%
0.19%
0.01%
78.62%

Ваш IP:3.233.242.204

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla templates by L.THEME